Premii 2024

La concursurile de șah la care au participat în anul 2024, membrii cercului de șah Gambit al Parohiei “Sfinții Trei Ierarhi” Bacău au obținut următoarele premii:

Notă:
Concursurile la care nu este menționată localitatea sunt concursuri interne organizate de cercul Gambit.

ANIȚEI GEORGE-MANUEL

Cupa clasei a VI-a Școala “Mihai Drăgan” (25.01.2024) – Locul I
Cupa Gambit – avansați – ediția I – Locul I

Cupa Sfinții Trei Ierarhi, ed. 2 (04.02.2024) – Locul II în turneul A

BALAN MIHAI

Cupa Cambridge House, ed. 2 (31.03.2024) – Locul I în turneul A

BARCAN ȘTEFAN OVIDIU

Cupa clasei a VI-a Școala “Mihai Drăgan” (25.01.2024) – Locul III

BENCHEA CRISTIAN-ȘTEFAN

Cupa Gambit – avansați – ediția I – Locul III

Cupa Sfinții Trei Ierarhi, ed. 2 (04.02.2024) – Locul I în turneul A

Cupa Tigran Petrosian (30.03.2024) – Locul III la U15

Cupa Cambridge House, ed. 2 (31.03.2024) – Locul III în turneul A

CIUCHI EYAL

Cupa Sfinții Trei Ierarhi, ed. 2 (04.02.2024) – Locul III în turneul B

BÎRDAN PATRIK-IANIS

Memorialul Silviu Ifrim (16.03.2024_ – Locul III la ELO 1200-1001

Cupa Cambridge House, ed. 2 (31.03.2024) – Locul II în turneul A

DRAGOMIRESCU ALEXIA-IOANA

Cupa Sfinții Trei Ierarhi, ed. 2 (04.02.2024) – Locul III în turneul A

Cupa Tigran Petrosian (30.03.2024) – Locul I la fete

GRAMA MARA

Festivalul Unirii Șah în școală (24.01.2024), Ploiești – Locul II (clasa III)

Cupa Sfinții Trei Ierarhi, ed. 2 (04.02.2024) – Locul I în turneul B

Cupa orașului Bicaz (21-24.03.2024) – Locul II la ELO 1100

Cupa Tigran Petrosian (30.03.2024) – Locul II la U11

Cupa Cambridge House, ed. 2 (31.03.2024) – Locul I în turneul C

LOVIN ALEXANDRU-EDAN

Cupa Sfinții Trei Ierarhi, ed. 2 (04.02.2024) – Locul III în turneul C

MIHOC DAVID

Cupa Gambit – intermediari – ediția I – Locul II

MUNTEANU PAUL

Cupa Gambit – intermediari – ediția I – Locul III

Cupa Sfinții Trei Ierarhi, ed. 2 (04.02.2024) – Locul I în turneul C

NIMINEȚ PATRIK-ANDREI

Cupa Gambit – intermediari – ediția I – Locul I

Cupa Cambridge House, ed. 2 (31.03.2024) -Locul I în turneul B

PÎNZARIU VLAD-MIHAI

Cupa clasei a VI-a Școala “Mihai Drăgan” (25.01.2024) – Locul II
Cupa Gambit – avansați – ediția I – Locul II

Cupa Sfinții Trei Ierarhi, ed. 2 (04.02.2024) – Locul II în turneul B

Cupa Cambridge House, ed. 2 (31.03.2024) – Locul II în turneul B

STOICA MIHAI

Cupa Sfinții Trei Ierarhi, ed. 2 (04.02.2024) – Locul II în turneul C

Imaginea este de la Cupa Gambit – intermediari – (27.01.2024)

Programa cursului de inițiere în șah

1. Cunoașterea tablei și mutarea pieselor

– Istoricul jocului șah;
-Tabla de șah: așezare, coloane, orizontale, diagonale, câmpuri -notația câmpurilor -;
– Așezarea pieselor pe tablă.

2. Cum se mută și cum capturează piesele

– Pionul;
– Regele;
– Turnul;
– Nebunul;
– Dama;
– Calul;
– Minipartide.

3. Strategie simplă

– Șah sau șah-mat?;
– Șah-mat sau pat?;
– Cum se poate ieși din șah.

4. Mutări speciale

– Rocada;
– En passant;
-Transformarea pionului.

5. Înregistrarea mutărilor

– Notația algebrică

6. Șah-mat într-o mutare: șabloane tipice

– șah-mat cu pionul;
– șah-mat cu nebunul;
– șah-mat cu turnul;
– șah-mat cu dama;
– șah-mat cu calul.

7. Tactici simple

– Capturarea pieselor libere;
– Numărarea punctelor;
– Atacul și apărarea;

8. Mai multe tactici

– Furculița;
– Legarea;
– Țepușa;
– Șahul prin descoperire.

9 Combinarea pieselor pentru a da șah-mat

– șah-mat cu două piese majore;
– șah-mat cu dama;
– șah-mat cu turnul.

10. Principiile deschiderii